سال روز تشکیل نهضت سواد آموزی
 
زیر سایه الله
در راه الله
پنج شنبه 7 دی 1391برچسب:, :: 10:17 قبل از ظهر ::  نويسنده : یک بسیجی

راهكارهاي عملي و فعاليت سازمان نهضت سوادآموزي در خصوص آموزش مداوم

فعاليت ها و آموزش هاي پس از باسواد شدن
خطر بازگشت به بي سوادي نوسوادان به دليل مستمرنبودن آموزش و كاربرد سواد در زندگي آنان از عمده مسائلي است كه برنامه ريزان سوادآموزي را به مطالعه، تعمق و تلاش واداشته است. تحقيقات و بررسي ها حاكي از آن است كه آموزش مداوم از بازگشت نوسوادان به بي سوادي جلوگيري كرده و توانايي برخورد با موقعيت هاي جديد در زندگي فردي و اجتماعي را براي آنان فراهم مي آورد.
غني سازي محيط زندگي فراگيران با مواد خواندني ساده:
در عصر حاضر نشر كتاب مهمترين ابزار انتقال دانش و فرهنگ و كليد اصلي دردهاي ذهن بشر و احساس و انديشه او و كتاب يكي از ستونهاي تمدن است. سازمان نهضت سوادآموزي با هدف غني سازي محيط زندگي نوسوادان و به منظور دسترسي آسان كم سوادان به مواد مكتوب مبادرت به توليد مواد خواندني ساده ويژه كم سوادان نموده است. علاوه بر اين با هماهنگي سازمان ها و مبادي ذيربط كليه كتابخانه هاي عمومي شهري و روستايي، ندامتگاهها و مراكز نظامي و انتظامي كشور به بخش ويژه نوسواد مجهز شده است كه هر ساله انتشارات جديد سازمان به اين بخش ها ارسال مي گردد كه تا پايان سال 81 تعداد 218 عنوان كتاب را در 560/180/1 نسخه شامل مي شود.
آموزش هاي رسانه اي:
آموزش هاي رسانه اي به عنوان حلقه انتهايي آموزش هاي غير حضوري است كه فراگير را به سوي خواندن و يادگيري مستقل ياري و آموزش مي دهد. اين برنامه آموزش با دو نوع از مخاطبين ارتباط دارد:
الف) مخاطبيني كه به عنوان فراگيران آموزش هاي رسانه اي پس از گذراندن دوره هاي غير حضوري برنامه خدمات مكاتبه اي تحت پوشش برنامه هاي آموزش هاي غير حضوري سازمان قرار گرفته و از طريق شبكه پستي كشور محتواهاي آموزشي از قبيل: كتاب، نشريه، بروشور، پوستر، بسته هاي آموزشي و... در اختيار آنان قرار گرفته و هر ساله به صورت تراكمي به تعداد آنها افزوده مي شود.
ب) مخاطبيني كه در رديف كم سوادان جامعه هستند و از طريق اجراي برنامه ها و باشگاههاي راديويي و تلويزيوني، نيم صفحه نوسواد روزنامه اطلاعات و مسابقات رسانه اي با آنها ارتباط برقرار و اطلاعات و آگاهي هاي لازم و مفيد به آنها منتقل مي شود.
تشكيل گروههاي مطالعاتي:
الف) گروههاي پيگير: برنامه آموزشي نيمه حضوري گروههاي پيگير سواد براي افرادي كه داراي سواد پايه باشند و تمايل كمتري به حضور در برنامه هاي سوادآموزي دارند.
اين برنامه به عنوان يك طرح موفق در سال 1377 موفق به دريافت نشان افتخار �كينگ سيجانگ� از سازمان علمي، فرهنگي آموزشي ملل متحد (يونسكو) شد.
ب) طرح خدمات مكاتبه اي:
اين طرح در راستاي تكميل فرآيند آموزش هاي نيمه حضوري به غيرحضوري و استمرار ارتباط فراگيران گروههاي پيگير در مرحله سوم به جرا گذاشته شده است.
اين طرح نيز به دليل نوآوري در برنامه هاي پس از سواد خصوصاً از راه دور، نشان افتخار �مالكوم آديسه شيا� را از سازمان علمي، فرهنگي آموزشي ملل متحد (يونسكو) در سال 1378 به خود اختصاص داد.
مشاركت هاي بين بخشي:
استفاده از سواد به عنوان يك مهارت با بهره گيري از روش نوشتاري در قالب فعاليتهاي سوادآموزي به سازمانها و دستگاههاي ديگر اين امكان را مي دهد تا مفاهيم و پيام هاي خود را جهت ارتقاء آگاهي هاي نوسوادان و كم سوادان عرضه نمايند.
سازمان نهضت سوادآموزي با مشاركت دستگاههاي ملي و فراملي اقدام به تهيه، تدوين و توليد مواد خواندني و اجراي آموزش هاي كاربردي به صورت حضوري، نيمه حضوري و غيرحضوري كرده است. همچنين با همكاري سازمان بين المللي يونيسف، صندوق جمعيت ملل متحد، مركز فرهنگي يونسكو در آسيا و اقيانوسيه به چاپ تعدادي كتاب با شمارگان بالغ بر 000/361/4 جلد، 1000 برگ پوستر آموزشي جنگل و موجودات و نيز تهيه 350 حلقه فيلم آموزشي �روستاي مينا و جنگل� اقدام كرده است.
نمايشگاههاي كتاب
نمايشگاههاي كتاب به عنوان رسانه اي آموزشي در راستاي رفع موانع نيل به مطالعه و بهبود سيستم توزيع كتاب و تسريع در رسيدن كتاب به دست كم سوادان و نوسوادان در مراكز استانها، شهرستانها و روستاهاي كشور به صورت دائمي و موقت و با همكاري و مشاركت ساير مراكز فرهنگي كشور برگزار مي شود.
مسابقات كتابخواني:
اين برنامه به عنوان مكمل برنامه هاي آموزشي و تقويت جريان آموزشي، يادگيري و به كارگيري آموخته ها در زندگي نوسوادان و كم سوادان با هدف ايجاد رقابت سالم بين افراد، گروهها در سطوح مختلف كشوري، استاني و منطقه اي و به مناسبت هاي خاص برگزار مي شود.

 

 

 

 

 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید نظر یا دتون نره Welcome to my blog comments or Dtvn s
آخرین مطالب
پيوندها

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان زیر سایه الله و آدرس bsej.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.
نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 152
بازدید دیروز : 47
بازدید هفته : 315
بازدید ماه : 324
بازدید کل : 43560
تعداد مطالب : 75
تعداد نظرات : 20
تعداد آنلاین : 1